Napovedujemo: mednarodni umetniški projekt Dobre novice

Objavljeno: 27.02.2024

Mednarodna razstava sodobne umetnosti: DOBRE NOVICE!

DOBRE NOVICE! je šestmesečni umetniški dogodek z ustvarjalnim dialogom med slovitim belgijskim kiparjem Williamom Sweetlovom in več kot 20 priznanimi mednarodnimi umetniki.

Od privlačnih postavitev monumentalnih skulptur Williama Sweetlove-a v mednarodno priznanem Arboretumu Volčji Potok do številnih razstav po srednjeveških ulicah Kamnika, umetniški dogodek DOBRE NOVICE! vključuje:

• veliko razstavo v Galeriji Miha Maleš, ki bo razkrila ustvarjalno zgodbo Williama Sweetlovea in drugih umetnikov,
  • čudovit koktajl sodobne umetnosti v muzeju gradu Zaprice ob stalni zbirki lokalnih in nacionalnih slovenskih zakladov,
  • monumentalne skulpture, razstavljene v botaničnem vrtu Arboretuma Volčji Potok, in bolj intimno umetniško razstavo v galeriji zgodovinske kmečke hiše ter
  • razstave v lokalnih umetniških galerijah in na nekaterih presenetljivih lokacijah v središču Kamnika.

DATUMI:  16. marec – 22. september 2024

WILLIAM SWEETLOVE

Da, to je res njegovo ime! William se je rodil leta 1949 v Ostendeju v Belgiji ter izhaja iz skromnih začetkov in evropskega podeželja iz časa vojne. V zadnjih desetletjih so mu ikonične slikarske in kiparske stvaritve prinesle svetovno prepoznavnost, njegova dela pa obožujejo vsi, od kritikov umetnosti do otrok. Od velikanskih šnavcerjev, ki jih krasijo Wellingtonovi škornji, do pingvinov, ki na hrbtu nosijo plastenke PET, Sweetlove-ove skulpture nosijo kritičen podton do naše industrijske družbe, hkrati pa ohranjajo močno povezanost z naravo in njeno neprestano spreminjajočo se lepoto.

SODELUJOČI UMETNIKI

William Sweetlove (Belgija), Victor Kastelic (ZDA/Italija), Daniele Galliano (Italija), Pierluigi Pusole (Italija), Sergio Cascavilla (Italija), Bart Ramakers (Belgija), Garrett Speirs (ZDA), Elke Warth (Nemčija), Francesco Di Lernia (Italija), Mark Brest van Kempen (ZDA), Carel Pieter Brest van Kempen (ZDA), Nina Koželj (Slovenija), Raja Khairallah(LBN/ITA), Tazio Kastelic (ZDA/ITA), Zjos Meyvis (Belgija), Federico Caputo (Italija), Enrico T. De Paris (Italija), Ginny Speirs (ZDA), Philippe Badert (Belgija), Paolo Cassarà (Italija), Ira Marušič in Tina Konec (Slovenija).

DOGODKI PRED ODPRTJEM

Četrtek, 14. marec 2024 – DAN ZA MEDIJE in VIP

• Otvoritveni sprejem, 11.00,  Arboretum Volčji Potok
  • Ogled razstave, 13.00, Galerija Miha Maleš
  • Vabljeni: mediji, predstavniki lokalne in državne vlade, tuji diplomatski predstavniki v Sloveniji ter pomembni predstavniki gospodarstva, turizma, izobraževanja, kulture in umetnosti.

Petek, 15. marec 2024, 19.00  – PREDOTVORITVENI DOGODEK UMETNIŠKEGA PROJEKTA DOBRE NOVICE

• Predotvoritveni dogodek, 19.00, Glavni trg, Kamnik

Pozdravni nagovor: ROMANA UČAKAR, podžupanja Občine Kamnik

Predstavitev projekta: SAŠA BUČAN, kustosinja razstave v Galeriji Miha Maleš

Pogovor s sodelujočima umetnikoma: SAŠA BUČAN – William Sweetlove, Viktor Kastelic,

Povezovalec prireditve: MARKO KUMER

Glasbeno-likovna suita DOBRE NOVICE (Gašper Selko, klaviature in trobenta in Matic Sterle – vizualije)

Sobota, 16. marec 2024, 10.00 – JAVNO ODPRTJE

• Javna otvoritev, 10.00, Glavni trg, Kamnik
  • Vse lokacije in razstave so odprte za širšo javnost

VSTOPNICE

Ena vstopnica omogoča vstop na vse lokacije umetniškega dogodka DOBRE NOVICE! (Arboretum Volčji potok in vse mestne lokacije v Kamniku). Vstopnice bodo naprodaj v Arboretumu Volčji Potok, v Turistično informacijskem centru (TIC) Kamnik, v Galeriji Miha Maleš in muzeju na gradu Zaprice v Kamniku.

SPLETNA STRAN

www.dobre-novice.art

STIKI ZA MEDIJE

About art and MM:K Medobčinski muzej Kamnik (Kamnik Intermunicipal Museum), project co-curator of DOBRE NOVICE!: Saša Bučan + 386 (0)1 831 7668 / + 386 (0)31 805 921,  sasa.bucan@gmail.com, Glavni trg 2, 1241 Kamnik

Arboretum Volčji Potok, Public Relations: Melita Miš Strgar +386 (0)1 831 23 45, melita.mis@arboretum.si, Arboretum Volčji Potok 3, 1235 Radomlje

Občina Kamnik (Kamnik Municipality Office), Public Relations: Lea Logar +386 (0)1 831 81 28, lea.logar@kamnik.si, Glavni trg 24, 1240 Kamnik

Zavod za Turizem in Šport Kamnik (Institute for Tourism and Sport), Acting Director: Luka Svetec +386 (0)40 35 07 33, luka.svetec@visitkamnik.com

PROJEKTNI KONZORCIJ

Umetniški dogodek DOBRE NOVICE! je ambiciozen podvig konzorcija partnerjev, ki jih druži interes predstavitve odlične mednarodne sodobne umetnosti kot osvežujoče dopolnilo k temu, kar Kamnik že ponuja obiskovalcem kot destinacija z bogato zgodovino in dih jemajočim naravnim alpskim okoljem:

• Občina Kamnik
  • Arboretum Volčji Potok
  • William Sweetlove, sodelujoči umetnik in umetniški koordinator
  • Kspaces (Torino, Italija)/Victor Kastelic, sodelujoči umetnik in umetniški koordinator
  • Galerija Prečna, lastnik Matthew McQuarrie, organizator umetniškega dogodka DOBRE NOVICE!
  • Noah Charney, umetnostni zgodovinar/avtor/ambasador za odnose z javnostmi projekta DOBRE NOVICE!
  • Zavod za turizem in šport Kamnik
  • Medobčinski muzej Kamnik (MM:K)
  • Galerija Dika, Mojca Morelj, lastnica galerije