Najstarejše doslej znane drobtinice kruha na svetu

Objavljeno: 14.05.2021

Ostanki najstarejšega kruha

Ostanki zoglenelih drobtin kruha so bili najdeni v Jordanski puščavi, na najdišču im. Shubayqa 1. Kruh naj bi bil (glede na rezultate analiz) pečen pred 14.000 leti. Drobtine so bile dolge 5.7 mm, do 4.4 mm široke in debele 2.5 mm. Doslej je veljalo, da je bil najstarejši kruh najden v Turčiji in sicer naj bi bil star 9000 let, kar pomeni, da je Jordanski 5000 let starejši.

Kruh je bil nekvašen, podoben zavitku, pita kruhu ali chapatiju. Izdelan je bil iz moke iz divje pšenice in ječmena, ki so ji primešali zmlete korenine rastlin. Mešanici so dodali vodo, obliko in spekli. Arheologi so odkrili dve stavbi, v vsaki od njih je bil velik krožni kamniti kamin, v katerem so bile najdene zoglenele krušne drobtine. Vzorci kruha, analizirani pod mikroskopom, so pokazali znake drobljenja, presejanja in gnetenja. S podobnim testom so verjetno ovijali tudi meso.

 Recept za jordanski kruh izpred 14.000 let

Naredite moko iz divje pšenice in divjega ječmena

Pretlačite gomolje (korenine) divjih rastlin, ki rastejo v vodi (šaši ali ločje) do suhe kaše.

Zmešajte z vodo, da dobite testo. Dodajte ščepec soli.

Specite na vročih kamnih okoli ognja oz. na kamniti plošči.

Recept za turški kruh izpred 9.000 let

Naredite moko iz udomačene pšenice in ječmena.

Dodajte mlete stročnice (npr. čičeriko in lečo).

Zmešajte z vodo. Specite v pečici.

 

(povzeto po: Prehistoric bake-off: Scientists discover oldest evidence of bread, by Helen Briggs, BBC News, 17. julij 2018 – https://www.bbc.com/news/science-environment-44846874)