Iz zgodovine kamniške keramike - Marica Ftičar

Objavljeno: 13.11.2020

V spomin na gospo Marico Ftičar objavljamo odlomek iz monografije Slovenska majolika, ki spremlja istoimensko razstavo, ki jo bomo kmalu odprli v Medobčinskem muzeju Kamnik. Na njej boste lahko občudovali nekaj Maričinih izdelkov, nekaj pa jih prilagamo že danes.
Marica Ftičar se takole spominja odhoda Rudolfa Šnabla leta 1957: »V Žajspoh je pometal vrsto kamnov, ki so bili dolgo postavljeni na okenski polici delavnice ali njegove pisarne. In seveda temu dejanju ni prav nihče pripisoval kakega globljega pomena. Menili so, da je pač pospravil odvečno šaro. Šele naknadno se je izkazalo, da so bili ti kamni v vlogi uteži za sorazmerno odmerjanje sestavin, ki so bile pomembne pri samem žganju keramike. Potem se je začelo tragikomično iskanje recepta za keramiko, ki po žganju v peči ne bi popokala. Vsa stvar je šla tako daleč, da so v obupu dodajali celo žganje in človeški urin. Okoliški prebivalci Žebljarske ulice se iz tistega obdobja spominjajo cele vrste vozov, ki so odvažali ogromne količine počene keramike. Rudolf Schnabl se je medtem lahko privoščljivo posmihal.« (odlomek iz knjige SLOVENSKA MAJOLIKA, Narodni muzej Slovenije in Medobčinski muzej Kamnik, 2020)

Pripravil Marko Kumer