Predstavitev knjige Pokažem se fantu v pisanem gvantu

Galerija Miha Maleš
Kdaj: 10.09.2021, od 18:00 do 19:00

Predstavitev knjige o oblačilni kulturi, razvoju gorenjske narodne noše in o podobah oblačenja na Kamniškem do Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine.

Knjigo bosta predstavila avtorja dr. Bojan Knific in dr. Marija Klobčar. Pogovor z njima bo vodila glavna urednica mag. Breda Podbrežnik-Vukmir.

»Knjige, katere osrednji del bi bila podrobna obravnava zlate dobe posebnega načina oblačenja oz. preoblačenja, s katerim ljudje prvenstveno izražajo pripadnost slovenstvu – torej druga polovica 19. in prva desetletja 20. stoletja – Slovenci doslej nismo imeli, čeprav je bilo o tej temi na poljudni, strokovni in znanstveni ravni prelitega že precej črnila. Poljudno zapisana spoznanja so zdaj strnjena na enem mestu, saj pričujoče delo ni imelo namena prodirati v globine samega pojava, skuša pa ljudi poljudno in z obilico slikovnega gradiva opozoriti na njegove temeljne značilnosti ter na splošnosti in posebnosti, ki so ga zaznamovale,« je zapisal dr. Bojan Knific.

Iz vsebine:

Matej Slapar, Nagovor župana Občine Kamnik

Sandi Uršič, Nagovor podžupana Občine Kamnik in predsednika organizacijskega

odbora Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine

Dr. Bojan Knific: Gorenjska noša – slovenski narodni ponos

Dr. Marija Klobčar: Bela peča, sklepanc zlat. Od podob oblačenja na Kamniškem do Dnenov narodnih noš in oblačilne dediščine

Utrinki: 50 podob z Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine

In še nekaj podatkov o knjigi: avtorja besedil sta dr. Marija Klobčar, dr. Bojan Knific; uredila jo je mag. Breda Podbrežnik Vukmir; jezikovni pregled je opravila Marjeta Žebovec; knjigo je oblikoval Marjan Kocjan, www.dc-studio.si; uredniški odbor: Tone Ftičar, mag. Breda Podbrežnik Vukmir, mag. Zora Torkar; natisnjena v Tiskarni Florjančič, Maribor; v nakladi 1000 izvodov. Knjigo je založil Zavod za turizem in šport Kamnik, zanj Rok Jarc.

Knjiga bo na prodaj v TIC-u, Glavni trg 2 v Kamniku in v muzejski trgovini na Muzejski poti 3 v Kamniku.

Vabljeni.

V skladu z Odlokom o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 142/21) morajo obiskovalci muzejev, galerij in kulturnih prireditev, ki jih le-ti organizirajo izpolnjevati naslednje pogoje:

• izpolnjevati PCT pogoj (razen otroci, ki so mlajši od 12 let);
  • obvezna uporaba zaščitne maske pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih prostorih muzeja in galerije (razen otroci do dopolnjenega 6. leta starosti) in na odprtih javnih krajih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra (razen za člane istega gospodinjstva);
  • obvezno razkuževati roke ob vstopu v muzejske in galerijske prostore.