O grajskih vrtnarjih. Iz arhiva družine Rojc s Hudega pri Radomljah.

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 16.09.2020, od 18:00 do 19:00

Da je rodoslovje zanimiv konjiček, nam bo na muzejskem večeru pripovedoval Peter Rojc, vrtnar, upokojenec s Hudega pri Radomljah. Predstavil bo svoj, ljubiteljski pristop k sestavi rodbinskega drevesa. Od skice do računalniškega izpisa. Prvi izziv mu je bila stara škatla polna obledelih fotografij in malce obrabljenih listin. Le redke slike so imele na hrbtni strani uporabne podatke. Sodobniki upodobljenih, ki bi lahko kaj pojasnili, pa so žal že odšli. Začetni zanesljivi vir so mu bili napisi na nagrobnikih. In nato z vztrajnostjo pridobljeni zapisi iz matičnih knjig.

Ob iskanju korenin in sorodstvenih vej je našel vrsto zanimivih osebnosti: slikarja Antona Rojca in kar enajst vrtnarjev. Vsaj del življenja so bili snovalci in urejevalci parkov ali večjih vrtov. Tako so urejali vrtove in parke v bližnjem Souvanovem parku v Volčjem Potoku, pri graščinah Novo Celje in Miramar pri Trstu, nenazadnje mlajše generacije vrtove v Arboretumu Volčji Potok in pod gradom Zaprice, v mestni vrtnariji Kamnik.

Peter Rojc je poklicno vrtnarsko pot zastavil kot vajenec v Arboretumu. Nadaljeval v Kočni, pod gradom Zaprice. Po krajšem delu v mengeški Semenarni se je ustalil v Leku. Najprej v mengeškem obratu, nato do upokojitve v Ljubljani.

Prosti čas, ki mu ga vedno primanjkuje, zapravlja športno v gojzerjih in na kolesu. Oboje kulturniško povezuje z delovanjem v Foto klubu Mavrica. Od srečanja z Abrahamom, pa mu je v veselje in pokoro rodoslovje. Sodeluje s Slovenskim rodoslovnim društvom.

Zaradi omejitev NIJZ zaradi COVID-19 so prijave na muzejski večer obvezne. Pišite na: info@muzejkamnik.si ali pokličite na telefon: 01 8317 662.

Na dogodkih je  obvezna uporaba zaščitnih mask.

Če bo na prireditvi več kot 10 udeležencev, vas bomo ob prihodu zaprosili za osebne podatke (ime, priimek, naslov stalnega prebivališča in telefonska številka – na podlagi Odloka o začasni splošni omejitvi oziroma prepovedi zbiranja ljudi v Republiki Sloveniji, Ur. l. RS, št. 92/2020 in 96/2020).

Muzejski večer se bo odvijal na prostem, na grajskem dvorišču kamniškega muzeja.