Nova razstava: Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela – 100 let po plebiscitu.

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: od 26.01.2022, 10:00 do 20.05.2022, 18:00

V Maistrovo rojstno hišo na Šutni v Kamniku naslednjo sredo, 26. januarja, prihaja nova občasna razstava o slovenski Koroški v Avstriji: Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela – 100 let po plebiscitu. Na zgodovinsko zgodbo o koroškem plebiscitu 1920 se bomo lahko ozrli še z druge strani Karavank in jo dopolnili tudi s sodobno podobo: kako slovenska manjšina na avstrijskem Koroškem živi danes, koliko sploh je še ljudi, ki se izrekajo za Slovence in koliko jih še zna govoriti ali pa marnvati po svovenje. Razstava nazorno, z besedo in sliko, pripoveduje o nekdanjem in današnjem življenju slovenske narodne skupnosti na Koroškem. Zanimive podatke, dokumente, pogodbe in velike obljube Avstrije Slovencem že pred več kot 100 leti, da bodo lahko govorili in živeli v svojem maternem jeziku, pa dopolnjujejo in hkrati postavljajo na laž osebna pričevanja posameznikov. Avtorji razstave so civilna iniciativa SKUP, Klub slovenskih študentk in študentov na Koroškem ter likovni umetnik Karel Vouk. Historični del koroškega plebiscita 1920 je predstavljen v izobraževalnem filmu Na prevratu: Jugovzhodna Koroška 1918-1920, Marijana Linasija iz Koroškega pokrajinskega muzeja v Slovenj Gradcu; do filma imate povezavo tudi na Maistrovi poti.

Uradnega odprtja razstave zaradi koronskih razmer, na žalost, ne bo. Bomo pa na spletno stran našega muzeja (MMK) oz. na FB naložili kratek film o njej in upamo, da vas bo napotil v Maistrovo hišo. Preden pa bo ta občasna razstava konec maja odpotovala na Dunaj, vam obljubljamo še javno vodstvo po njej z enim od avtorjev.