Muzejski večer: Ivan Debevec - slovenski Dior

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 24.04.2024, od 19:00 do 20:00

Vljudno vabljeni na muzejski večer v sredo, 24. aprila 2024, ob 19. uri v muzeju na gradu Zaprice.

Družina Ivana Debevca je po spletu naključij pristala v Kamniku in tako je Kamnik imel čast in srečo, da je v njem začel svojo poklicno pot modni kreator Ivan Debevec in da so njegove kreacije ponosno nosili prepoznavni pripadniki baby boom generacije. Mojstra Debevca se je oprijel spoštljiv vzdevek »slovenski Dior.«

Ivan Debevec je bil krojaški mojster, umetnik, modni kreator in odličen organizator. Sam je organiziral tudi svoje modne revije. Brez posrednikov je poiskal največje zvezde jugoslovanske estrade in jih uspel pripeljati v Kamnik, Domžale, Ljubljano ali Mengeš. Tako so na revijah prepevali Tereza Kesovija, Ljupka Dimitrovska in Ivica Šerfezi ter vsi najboljši slovenski pevci in pevke ter ansambli: Ditka Haberl, Braco Koren, Majda Sepe, Elda Viler, Eva Sršen, Andrej Šifrer, Marjan Smode, New Swing Quartet in tudi kamniški Kamniktiti. Debevčeva najljubša voditeljica je bila Kamničanka Nataša Dolenc. Za svoje modne revije je izšolal skupino modelov. Ti so predstavljali njegovo modo po vsej Sloveniji. Najbolj znana med njimi sta bila Rok Lasan in Zorica Pesek. Med Kamničani je izbral prikupno mladenko Sonjo Sitar in privlačnega mladeniča z rokersko energijo Frenka Vengusta.

O mojstru Ivanu Debevcu in o svetu mode se bo, z vabljenimi gosti Zorico Pesek, Frenkom Vengustom in fotografom Stanetom Jerkom, pogovarjal Marko Kumer.

Muzejski večer je nastal v sodelovanju z Barbaro Krajnc, družino Debevec, Zorico Pesek in Stanetom Jerkom.