Dr. Julijana Visočnik: Kaj nam povedo rimski nagrobniki o prebivalcih Kamnika in okolice

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 04.05.2022, od 19:00 do 21:00

Doslej poznamo iz Kamnika oz. njegove neposredne bližine tri rimske nagrobnike. Dva sta vzidana v kapeli sv. Kolomana v Mekinjah, enega hranimo v Medobčinskem muzeju Kamnik.

Na nagrobnikih so omenjena različna imena iz antičnega sveta, ki kažejo mešanico domačega prebivalstva, romaniziranih staroselcev in priseljencev iz različnih koncev rimskega imperija. Kdo je računovodja iz Akvinka (danes Budim del Budimpešte) in njegova 22- letna žena; kdo Tertia, Bujon, Anonij, Dindij in drugi?

Od kod izvirajo, kaj so bili po poklicu, kaj so delali za časa življenja in kje v Kamniku ali okolici so bili pokopani? Njihovi nagrobniki so bili očitno oddvojeni od grobov.

Odgovore na ta in še mnoga druga vprašanja nam bo podala doc. dr. Julijana Visočnik.