Maistrov večer: Marko Ličina: V iskanju "jugoslovanske uniforme"

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: 13.03.2024, od 18:00 do 19:00

Tokrat nam bo Marko Ličina iz Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije predstavil nastajanje in oblikovanje t.i. jugoslovanske uniforme in oznak, ki so se spreminjale v letu 1918/1919.

Obdobje Države Slovencev, Hrvatov in Srbov je bil tudi čas nastanka vojske, ki se je v tedanjih razmerah organizirala po konfederalnih načelih, njenega slovenskega dela pa se danes spominjamo kot prve slovenske vojske. Z nastankom vojske Države SHS in pozneje Kraljevine SHS se je postopno oblikovala tudi zunanja podoba njenih pripadnikov.

Predavatelj bo ob fotografijah predstavil uniforme in oznake na tedanjem slovenskem ozemlju od prevrata v oktobru 1918 do sredine leta 1919 ter čas in politične razmere, ki so botrovale njihovemu nastanku.

Marko Ličina je zaposlen v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, kjer med drugim skrbi za zbirke uniform, zastav, orožja in vojaške opreme. Zanimajo ga zlasti uniforme in oznake vojsk 19. in 20. stoletja na Slovenskem.

V sodelovanju z Društvom generala Maistra Kamnik.

Vabljeni.