Maistrov večer: dr. Aleš Gabrič - Država Slovencev, Hrvatov in Srbov

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: 25.10.2023, od 18:00 do 19:00

Na prvem Maistrovem večeru letošnje jeseni nam bo zgodovinar, dr. Aleš Gabrič z zanimivim predavanjem predstavil konec velike vojne, velikih prelomnih dogodkih, med katerimi sta bila tudi razpad Avstro-Ogrske monarhije in nastajanje novih mej. 29. oktobra 1918 je nastala tudi Država Slovencev Hrvatov in Srbov; ki pa ni bila niti mednarodna priznana niti ni živela prav dolgo, le en sam mesec. Za Slovence se je z rojstvom te države spremenilo marsikaj.

Predavatelj v Maistrovi rojstni hiši se bo ob razmišljanju o tem pomembnem času v preteklosti Slovencev osredotočil na pomen preloma leta 1918 za slovenski narod. Ta politični prelom je namreč pretrgal tisočletno navezavo na severni germanski prostor in prinesel preobrat s povezovanjem z južnimi Slovani, kar je ustvarilo tudi ugodne razmere za gospodarsko rast ekonomsko najbolj razvitega dela mlade države. Posebej pa bo tokratni gost poudaril in opozoril na preobrat na kulturnem področju, saj so Slovenci, kljub svoji majhnosti, dobili veliko novih ustanov, svojskih vsem kulturno razvitim narodom.

Dr. Aleš Gabrič je na Filozofski fakulteti v Ljubljani doktoriral iz zgodovine. Zaposlen je na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani. Raziskuje slovensko novejšo kulturno in politično zgodovino. Je avtor več zgodovinskih del, znanstvenih in strokovnih prispevkov, zlasti iz obdobja Slovencev v 20. stoletju, prav tako pa tudi pisec zgodovinskih učbenikov. Od leta 2018 je zelo dejaven kot predsednik Slovenske matice, znanstvene in kulturne ustanove, ki se že od leta 1864 ukvarja z različnimi problemi slovenske kulture in družbe ter njene prihodnosti. O omenjenih temah v tej ustanovi pripravljajo različna srečanja, simpozije in izdajajo številna knjižna dela.

V sodelovanju z Društvom general Maister Kamnik.

Vabljeni!