Javno vodstvo po razstavi Makaroni in kofe

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 25.09.2021, od 11:00 do 12:00

Dnevi evropske kulturne dediščine se po različnih ustanovah odvijajo v dneh od 25. 9. do 9. 10. 2021.  Z izborom letošnje teme Dober tek!, se DEKD pridružuje aktivnostim ob imenovanju Slovenije za nosilko naziva Evropska gastronomska regija 2021. Slovenija si bo z nazivom prizadevala doseči boljšo kakovost življenja, in sicer s poudarjanjem edinstvene kulinarične kulture, izobraževanji za bolj zdravo in sonaravno življenje ter spodbujanjem inovativnosti v gastronomiji.

V okviru teme Dober tek! želimo skupaj z vami odkrivati recepte za okušanje dediščine, povezane s kmetijstvom, pridelavo, predelavo surovin, nakupom, prodajo, pripravo ter uživanjem vsakodnevnih in prazničnih jedi, pa naj gre za nepremično, premično ali nesnovno dediščino. Od znanj in spretnosti do šeg in navad; od kulturne krajine do tržnic, kašč, črnih kuhinj in gostiln; od prvih kmetijskih orodij, industrijske predelave do kuharskih knjig in pogrinjkov.

V Medobčinskem muzeju Kamnik vas vabimo na javno vodstvo po razstavi Makaroni in kofe iz Šmarce, v soboto 25. septembra 2021 ob 11. uri. V Šmarci je že od leta 1919 dišalo po žitni kavi in kavnih nadomestkih, testeninah in marmeladi. V tovarni so izdelovali kar 29 vrst testenin. Pravo kavo so pražili redko – predvsem za vojsko, v glavnem so izdelovali kavni nadomestek iz ječmena. Leta 1948 so postali obrat kamniške Ete. Leta 1963 so obrat testenin in kave zaprli. Gostili bomo Ivo Bergant, nekdanjo zaposleno v tovarni Triglav, ki je v tovarni delala od leta 1950 do 1963 in Šmarčanko Milko Cukjati. Ogledali pa si boste lahko tudi skansen kašč iz Tuhinjske doline.

Po razstavi bo vodil avtor Marko Kumer. Po kaščah pa Irina Mitov.

Vabljeni.

V skladu z veljavnim Odlokom o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 morajo obiskovalci prireditve izpolnjevati PCT pogoj (razen otroci, ki so mlajši od 15 let) in obvezno uporabljati zaščitno masko pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih prostorih muzeja in na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra.