Javno vodstvo po razstavi Lojzeta Perka - Med viharjem in jasnino

Galerija Miha Maleš
Kdaj: 09.06.2021, od 18:00 do 19:00

Lojze Perko se je leta 1936, pri sedemindvajsetih letih, vpisal na državno moško obrtno šolo v Ljubljani, kjer ga je v kiparstvu in slikarstvu poučeval in vodil profesor France Kralj. Najprej se je celo bolj navduševal nad kiparstvom, vendar se je na koncu le usmeril v slikarstvo. Obiskoval je tudi tečaje Probude. Šolanje v Ljubljani je končal 1939 in ga želel nadaljevati na zagrebški umetnostni Akademiji, kjer pa ga zaradi starosti niso sprejeli. Zato je leta 1940 zapustil domovino in nadaljeval študij na bolgarski umetnostni Akademiji v Sofiji. Zaradi druge svetovne vojne se je moral leta 1941 vrniti domov in odložiti študij do konca vojne. Leta 1949 je z odliko diplomiral na umetnostni Akademiji v Beogradu. Končal je še specialko pri črnogorskem slikarju prof. Petru Lubardi.

Čeprav je bil Perko po rodu Notranjec, je z bil dolenjskim prostorom prijateljsko in ustvarjalno zelo povezan. Zato smo še posebno pozornost namenili predstavitvi del, ki so bila evidentirana na Dolenjskem, in sicer v družinskih zapuščinah Perkovih nekdanjih prijateljev in znancev. Na ogled je tudi nekaj del, ki so v lasti Dolenjskega muzeja in do sedaj še nikoli niso bila razstavljena.

Odnos Lojzeta Perka do sveta je bil vedno realističen, je ob otvoritvi razstave kustosinja Katarina Dajčman: »Ni se zadovoljil le z verističnim posnemanjem narave, temveč jo je obogatil s svojim osebnimi občutji, pri čemer jo ponekod spremlja zven otožnosti in odrekanja. Tako lahko v delih zaznamovanih z nezadoščenim ustvarjalnim nemirom, vselej zanesljivo prepoznamo človeka, razpetega med viharjem in jasnino.«

Po razstavi bo vodila avtorica razstave Katarina Dajčman, kustosinja Dolenjskega muzeja Novo mesto.

Zaradi omejenega števila udeležencev javnega vodstva so obvezne prijave na telefon 01 8317 662 ali na elektronski naslov info@muzejkamnik.si.

Vabljeni.