Igor Zemljič: Slovensko nacionalno vprašanje v Slovenski goricah in neizbrisna sled Rudolfa Maistra

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: 06.04.2022, od 18:00 do 19:00

Tokrat bomo na Maistrovem večeru spoznali razvoj „nacionalne ideje“ v Slovenskih goricah od leta 1848 do prve svetovne vojne. Ob tem pa se bomo seznanili še s pestro socialno strukturo prebivalstva te pokrajine med  Muro in Dravo, ki je pomembno vplivala na opredeljevanje ljudi ob ključnih zgodovinskih prelomnicah. Rudolf Maister je zelo dobro poznal te kraje in mentaliteto prebivalstva, saj mu je le-to ključno priskočilo na pomoč v odločilnem letu 1918. Tudi zato se je Maister dobro počutil v teh krajih, jih z veseljem obiskoval in občudoval, kar se najlepše vidi iz njegove druge pesniške (antologijske) zbirke Kitica mojih (1929). V njej zelo iskreno in prostodušno opeva vsakdanjo lepoto Slovenskih goric: pokrajine in ljudi. Domačini so si Maistra vtisnili globoko v svoje srce in še danes na številne načine obujajo spomin na tega velikega moža, na njegovo življenje in delo.

Igor Zemljič je leta 1998 diplomiral na Filozofski fakulteti v Ljubljani, na oddelku za bibliotekarstvo z diplomsko nalogo Pregled založniške dejavnosti v Ljubljanski pokrajini leta 1942, leta 1999 pa še na oddelku za zgodovino z nalogo Oris ženske deviantnosti na začetku 20. stoletja in odmevi nanjo v slovenskem časopisju. Več kot 21 let je bil zaposlen na Inštitutu za novejšo zgodovino (INZ) v Ljubljani, od julija 2020 deluje na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije, zdaj vodi Centralno pravosodno knjižnico. Kulturni forum iz Maribora je leta 1993 izdal njegovo razširjeno raziskovalno nalogo kot samostojno knjigo z naslovom Dominik Čolnik: pozabljeni narodnjak iz Slovenskih goric. Leta 2018 je bil z dr. Majo Toš in Alešem Arihom eden od avtorjev nove stalne postavitve o življenju in delu Rudolfa Maistra v nekdanji Štupičevi vili na Zavrhu pri Lenartu, razstave Maister po Maistru.

V soorganizaciji z Društvom general Maister Kamnik.

Vabljeni.