Dr. Mira Omerzel - Mirit ob zvokih ansambla Vedun: Dediščina preteklosti za prihodnost

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 18.08.2021, od 20:00 do 21:00

Dr. Mira Omerzel – Mirit se ob zvokih ansambla Vedun spominja DEDIŠČINE PRETEKLOSTI ZA PRIHODNOST. Ob 50-letnici njenega raziskovanja duhovne in glasbene dediščine Slovencev, Evrope in sveta.

Pol stoletja dolg je neizmeren entuziazem samohodke dr. Mire Omerzel – Mirit v raziskovanju slovenske glasbene in duhovne dediščine, pa evropske in svetovne, in to v deželi, kjer zgodovinski spomin ni kaj dosti čislan ali je celo trn v peti, kjer se maliči stoletja in tisočletja dedovano izročilo. Toda, če ne poznamo svoje preteklosti in bitnosti svoje lastne kulture, se zlahka izgubljamo v mukotrpnem iskanju lastne identitete. Dr. muzikoloških znanosti in univ. dipl. etnologinjo – Mirit je osvojilo in zasvojilo raziskovanje ljudskih glasbil in glasbe že v gimnazijskih letih (v 16. letu starosti). Pionirsko prodiranje v razsežnosti in moči zvoka ter interdisciplinarno znanstveno delovanje v povojnem času, ji je omogočilo širše zavedanje brezčasnih sporočil preteklosti duhovnega in življenjskega utripanja prednikov, katerih sporočilnost je enako pomembna tudi za sodobnike. Brezčasen je ta utrip, ubesedenje, zvočna igra in duhovne esence, ki nas še vedno poučujejo    in    nas    navdihujejo,    poznavanje   sporočil preteklosti pa nam skrajšuje pot pri iskanju vrednega in pomembnega ter pri prebijanju skozi labirint življenjskih ugank. Le prisluhniti velja. Zvočne podobe prednamcev so preplet duha in zvočne igre – od keltskih in slovanskih časov do staroslovenskih zvokov. Mirit je s svojimi ansambli Trutamora Slovenica / Truta / Vedun gostovala po vsej Sloveniji, Evropi, Balkanu, v Belorusiji, Ameriki, Egiptu, Grčiji in drugod. Mirit in glasbeni sodelavci so kot kustosi v galeriji slovenskega in slovanskega zvoka ter kot ambasadorji slovenske kulture v svetu starosvetne zvoke ponesli na vse celine. Da bi se podučila iz prve roke o kulturah sveta, je obiskala številne dežele: Sibirijo (Hakasijo in Tuvo), Severno Ameriko, Mehiko in Brazilijo, Avstralijo, Bali, Filipine, Egipt, Maroko, Grčijo, evropske in balkanske dežele, Havaje … Med domorodci je spoznavala bitnost in posvečenost starih kultur.

Za svoje raziskovalno delo je prejela številna visoka priznanja (Štrekljevo nagrado Slovenske akademije znanosti in umetnosti), za glasbeno revitaliziranje in predstavljanje našega izročila pa Betettovo nagrado, Orfej JRT Beograd, Zlato ptico Mladine, za etnološki film na festivalu Raduga v Moskvi pa dve zlati odličji; pa še vrsto priznanj za pedagoško delo (Glasbene mladine Slovenije, Andragoškega centra). Je začetnica nove znanstvene discipline v svetu: etno-arheo-medicinske in vibracijske muzikologije.

Mirino delo se je postopoma razvijalo v terapevtsko delo. Kot zvočno energijska terapevtka je pomagala mnogim, napisala je 20 obsežnih knjig (približno toliko jih še čaka na izdajo), odigrala preko 1000 koncertov, objavila je več 100 znanstvenih razprav in poljudnih člankov za širše množice, s sodelavci pa objavila številne zgoščenke, LP-je, TV in radijske oddaje, DVD-je ter mnoge audio-video posnetke. Njena duhovna šola Veduna – slovansko- pitagorejska katedra za razvoj zavesti in harmoniziranje z zvokom deluje že več kot 25 let, ansambel šteje 44 let, njena terapevtska šola pa 10 let. Mirit je pred pozabo rešila številna slovenska ljudska glasbila, na oder pa postavila najvrednejšo slovensko glasbeno izročilo.

Kot duhovno učiteljico, medija in zdravilko so jo sprejel po vsem svetu, na vseh celinah. Skupaj s svečeniki-glasbeniki- zdravilci različnih kultur in spiritualnih učenj je v novem tisočletju zavzeto delovala za dobrobit planeta. Za boljše in duhovnim vsebinam bolj naklonjene čase. Pri vsem naštetem se je dogodilo marsikaj zanimivega, nenavadnega, pomembnega, pa tudi komajda dojemljivega. Tokrat bo o tem prvič spregovorila javno: v premislek, za pomnenje in tudi opomin, kaj velja še vedno upoštevati, čemu se ogniti, čemu prikloniti …

Marca letos je izšla njena knjiga spisana za te čase z naslovom Tkanje življenjske energije duha in telesa, obletnični koncert pa je bil izpeljan 11. julija v Vili Vipolže, v jeseni pa bo izšla še ena njena knjiga in sicer o živalskih vodnikih, ki nagovarjajo naše misli in čustva. Seveda tudi v Kamniku brez glasbene popestritve ne bo šlo. Ansambel bo predavanje popestril z zvoki in melosi Staroslovencev, Keltov, Slovanov, stare Evrope, Sibirije, balkanskih dežel, Afrike, Indijancev, Havajev

Vabljeni na neobičajen dogodek!

Prostovoljni prispevki za izpeljavo dogodka.

Obisk kulturnih prireditev je skladno z Odlokom o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev mogoč le ob upoštevanju PCT pogoja, torej je dovoljen za osebe s potrdilom o negativnem testu, cepljenju ali prebolelosti COVID-19. Dokazila niso potrebna za mlajše od 18 let, ki se dogodka udeležijo z ožjimi družinskimi člani oz. skrbniki.
Na prizorišče vstopate na lastno odgovornost in prevzemate odgovornost za izpolnjevanje pogojev.