Ddr. Mateja Kos: Slovenska majolika

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 13.04.2022, od 18:00 do 19:00

Majolika ima v slovenski tradiciji poseben status. Postala je tako rekoč mitološki predmet, tesno povezan s samobitnostjo slovenskega naroda. Kot simbol dobre in vesele družbe jo opevajo ljudske pesmi. Ta posebna oblika ročke za vino je ime dobila po keramični tehniki majolike, ki so jo poimenovali po španskem otoku Majorka. Tehniko so v 15. in 16. stoletju izpopolnili v Italiji, od koder izvira tudi ta oblika posode (bokal). Severnoitalijanski izdelki v tehniki majolike, zlasti tisti iz pomembnega središča Faenza, so drugod v Evropi dobili ime fajansa. Iz popisov premoženja premožnejših plemičev in meščanov na ozemlju sedanje Slovenije vemo, da so posode iz majolike že ob koncu 16. stoletja uporabljali tudi pri nas, čeprav te tehnike pri izdelavi posode niso nikoli uporabljali. Prva ohranjena industrijsko izdelana ročka za vino – majolika pri nas prihaja iz tovarne keramike v tedanjem Nemškem Dolu in je izdelana iz beloprstene keramike. Najbolj so majolike v zavesti ljudi povezane s keramično tovarno v Kamniku, kjer so doživele največji razcvet.

Ddr. Mateja Kos je soavtorica razstave Slovenska majolika, ki si jo v Medobčinskem muzeju Kamnik lahko ogledate še do 20. maja  Zaposlena je v Narodnem muzeju Slovenije kot kustodinja zbirk keramike in stekla. Je tudi docentka za področje uporabne umetnosti na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Kot predstavnica Narodnega muzeja Slovenije vodi partnersko skupino evropskega projekta Kreativno podjetništvo v keramičnih regijah – razvijanje, izobraževanje, vzpodbujanje (CerDee), projekt vodi Državni muzej porcelana iz Selba v Nemčiji.

Vabljeni.