Dan odprtih vrat v Maistrovi rojstni hiši

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: 29.03.2022, od 10:00 do 18:00

V torek, 29. marca 2022, bo v Maistrovi rojstni hiši na Šutni v Kamniku dan odprtih vrat. Na ta dan, ki je od leta 1995 tudi občinski praznik, se je namreč leta 1874 rodil veliki Slovenec, naš rojak, Rudolf Maister.

Po končani prvi svetovni vojni leta 1918, ob razpadu Avstro-Ogrske, nam je s svojo drznostjo in bistrostjo ohranil velik kos narodnega ozemlja ob meji z Avstrijo ter postavil temelje današnji slovenski državi.

V njegovi obnovljeni rojstni hiši, ki je od leta 2013 muzej, stojita, med drugim, dve razstavi: stalna in občasna. Stalna razstava Rudolf Maister – domoljub, general, kulturnik, pesnik, bibliofil – pripoveduje zgodbo o domoljubu in svetovljanu; tokratna občasna Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela – 100 let po plebiscitu pa o Koroški, ki je ostala v Avstriji.

Teme na zanimivih razstavah dopolnjujejo videi, intervjuji s potomci Maistrovih borcev, filmi o prvi vojni, o Maistru kulturniku in pesniku, posnetek igre Plebiscit, dr. Izidorja Cankarja, ki smo jo leta 2020, prvič po sto letih in prvič na Slovenskem, igrali na župnijskem vrtu ob Maistrovi hiši, in še kaj.

Poseben prostor je v muzeju namenjen tudi najmlajšim; v njem se dobro počutijo in velikega Slovenca spoznavajo s pomočjo različnih iger, kot so spomin, sestavljanka, kviz, pa tudi s poslušanjem zgodb, prebiranjem slikanic …

Vabljeni, VSTOP PROST!