Aleš Arih: Rudolf Maister, znameniti Slovenec

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: 12.03.2020, od 18:00 do 19:00

V rojstni hiši Rudolfa Maistra je, odkar je odprta kot muzej, na t. i. Maistrovih večerih gostovalo že veliko različnih predavateljev, zgodovinarjev, kulturnikov in literatov. Tokrat je Društvo general Maister Kamnik na obisk povabilo zgodovinarja in predsednika mariborskega Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra Aleša Ariha. Spregovoril bo o tem, kako o Rudolfu Maistru, velikem Slovencu, razmišljajo na Štajerskem, kjer so se zgodile njegove usodne odločitve in dejanja. Gospod Arih bo med drugim predstavil odnos do Maistra od prve do druge Jugoslavije. S tem tudi odnos do Maistrovih borcev. V preteklosti se namreč tudi strokovnjaki niso ukvarjali z zbiranjem gradiva in raziskovanjem obdobja prve vojne, nastajanja naše države in prevratnih dogodkov v Mariboru. Velik problem, ki ga je po stoletni oddaljenosti skoraj nemogoče rešiti, je umanjkanje sistematičnega pristopa do tega pomembnega obdobja v slovenski zgodovini, čeprav se je odnos do te dolgo zanemarjene tematike precej spremenil. Slovence v zvezi z Maistrom čaka še veliko nalog, nekaj pomembnih je vendarle bilo že opravljenih: kot denimo izid zajetne monografije ob stoti obletnici bojev za severno mejo pri založbi Mladinska knjiga. Velik dosežek je prav tako, da je Maistrova knjižnica v Univerzitetni knjižnici Maribor končno dobila status kulturnega spomenika.

Aleš Arih je profesor zgodovine in geografije. Trinajst let je kot direktor uspešno vodil Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož; leta 2013 je s tega delovnega mesta odšel v pokoj. Ves čas v svojem življenju se je raziskovalno ukvarjal tudi z Maistrom. Predaval in pripravil je več razstav. Med najpomembnejšimi je zadnja Maister po Maistru, hiša spominjanja, pri kateri je sodeloval kot eden od strokovnjakov. Postavitev je na ogled v nekdanji, danes lepo obnovljeni Štupičevi vili na Zavrhu v Slovenskih goricah. Danes je profesor Arih predsednik Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra Maribor in se v njem intenzivno trudi za Maistrovo še večjo prepoznavnost.

ODPOVEDANO.