Veselo v Kamnik. V glavnem šestdeseta.

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: od 17.06.2023, 19:30 do 15.09.2024, 18:00

Nova občasna razstava z naslovom Veselo v Kamnik  je namenjena burnemu obdobju šestdesetih let 20. stoletja v Kamniku. Naslov smo si sposodili pri najbolj priljubljeni pesmi, ki opeva lepote mesta in okolice.

Obdobje šestdesetih let prejšnjega stoletja obsega cel niz ključnih dogodkov – od družbenopolitičnega prehoda iz mehke diktature v bolj sproščeno obdobje, ki se je odrazilo tudi v vsakdanjem življenju Kamničanov. Lahko so si omislili lastno stanovanje – dobili službeno v bloku ali si z ugodnimi posojili sezidali svojo hišo. Tudi materialno stanje in družbena klima sta se izboljšali, v stanovanja so vstopali televizorji in gospodinjski stroji. Sprostila se je moda, tudi po zaslugi legendarnega kamniškega kreatorja mojstra Ivana Debevca. V Kamnik je na velika vrata vstopil rock and roll oziroma beat, kot so mu takrat dejali, s priljubljeno kamniško zasedbo Kamniktiti. To desetletje so zaznamovale tudi motoristične cestne dirke in razvoj alpinizma. Svoj preboj so začeli kamniški slikarji, ustanovljen je bil kamniški muzej, postavili smo nekaj kvalitetnih javnih skulptur, mestni arhitekt je urejal enotno podobo mesto. Vse to in še veliko drugih zgodb si boste lahko ogledali na razstavi in brali v obsežni in bogato ilustrirani publikaciji Veselo v Kamnik, ki so jo skupaj spisali vsi sodelavci kamniškega muzeja.

KOLOFON

Občasna razstava Veselo v Kamnik. V glavnem šestdeseta, 17. 6. 2023 – 15. 9. 2024. Medobčinski muzej Kamnik – grad Zaprice (zanj: Zora Torkar)

Avtor razstave: Marko Kumer Drugi avtorji: Saša Bučan (Moda, moda, moda) Tanja Drovenik Čalič (Šolstvo) Alenka Juvan (Književnost) Irina Mitov (Kamniški občan) Zora Torkar (Spremenjene podobe Kamnika) Janja Železnikar (Zgodovina muzeja in Alpinizem) Člani Študijskega krožka Nekoč je bilo v Kamniku: Zvonka Šenica, Ivanka Pestotnik, Jelka Otrin, Frenk Vengust, Milena Urankar, Esma Raković, Janez Trebušak, Peter Rojc, Pavla Lah, Helena Križnik, Helena Sterle in Erna Avšič Oblikovanje: Katarina Goltez Lektoriranje: Ana Kodelja Fotografije: fototeka Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije, arhiv Medobčinskegamuzeja Kamnik, fotograf Tihomir Pinter, arhiv Irine Mitov, arhiv Marka Kumra, arhiv Ignaca Zupana, arhiv Barbare Krajnc, arhiv Mete Mestek, arhiv Dušana Sterleta, fotograf Danilo Škofic, arhiv Jelke Otrin, arhiv Helene Sterle, arhiv Mira Fornazariča, fotograf Valentin Perko, arhiv Emila Spruka, arhiv Erne Avšič, arhiv Vande Mačkovšek, arhiv Frenka Vengusta, arhiv družine Humar, arhiv Mirana Matičiča, Narodna in univerzitetna knjižnica Kamnik, arhiv Tatjane Drovenik Čalič in arhiv Zvonke Šenica. Predmete so nam posodili: Barbara Krajnc, Medobčinski muzej Kamnik, Muzej motociklov Grom Vransko, Andrej Schlegl, Helena Sterle, Frenk Vengust, Ada Humar, Vlasta Prelog, Zvonka Šenica, Goran Završnik, Saša Bučan, Marko Kumer in Tatjana Drovenik Čalič.

Projekta sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik