Veronika Vesel Potočnik - Plasti prekrivanja

Galerija Pogled
Kdaj: od 16.02.2024, 18:00 do 30.03.2024, 18:00

Veronika Vesel Potočnik se je rodila leta 1987 v Kranju. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo se je vpisala na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je leta 2012 diplomirala iz slikarstva. V letu 2016 je na Ex temporu Bled prejela nagrado za mladega ustvarjalca. V letu 2017 se je študijsko izpopolnjevala v Parizu. Zasnovala je likovno podobo lutkovne predstave O belem mucku, ki je bil čisto črn, ki je nastala pod okriljem lutkovnega gledališča Fru Fru in je bila uvrščena na 18. festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Zlata paličica. Svoja dela razstavlja na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Deluje na področju slikarstva in ilustracije. Od leta 2021 je zaposlena na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani. Živi in dela v Kranju.

»…Izgubljenost posameznika Veronika ponazori z arhitekturnimi mašinami, ki se, sestavljene iz drobnejših prostorov, nalagajo ena vrh druge in tako tvorijo številne domala fantastične stavbne organizme, ki s svojo kontrastno črno-belo podobo govorijo o melodiji grozljive tišine, ki veje iz praznih prostorov, za katere ne vemo, komu so namenjeni in ali so sploh kdaj imeli svoje notranje življenje. »Stavbni organizmi« so tako interpretacija odslikane družbe danes, njene puhlosti in brezplodnosti. Pogled na nizanje številnih oblik, vzetih iz arhitekture in vpetih v velike mreže enosti, v nas zbuja nekakšno nelagodje, razrušeno spokojnost. »Mašine«, kot jih avtorica poimenuje sama pri sebi, pa v svoji večpomenskosti vseeno skrivajo tudi nekoliko svetlejši moment – nekakšno otroško poigravanje, ki se še prepleta v umetničinem opusu. Pa ne le tam – Veronika v svoji avtorski poetiki ostaja zvesta tako slikarstvu kot tudi ilustraciji in ker ju najpogosteje uspe medsebojno prepletati, izpove tudi svoj pogled na življenje, kjer krmari med strahovi sodobnosti in med lepoto življenjskih radosti.« (Saša Bučan)

KOLOFON

Občasna razstava Veronika Vesel Potočnik: Plasti prekrivanja, 16. 2. – 30. 3. 2024. Medobčinski muzej Kamnik – Galerija Pogled. Zanj: mag. Zora Torkar
Kustosinja razstave: Saša Bučan Oblikovanje: Vladimir Ristić Lektoriranje: Ana Gruden Tisk: Dataprint Kamnik Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik