Rudolf Maister - general, domoljub, pesnik in bibliofil

Rojstna hiša Rudolfa Maistra
Kdaj: Za nedoločen čas
Leta 1874 se je v danes obnovljeni hiši na Šutni v Kamniku rodil slovenski general, domoljub, pesnik in bibliofil Rudolf Maister. Razstava pripoveduje življenjsko zgodbo o generalu in njegovem času ter o njegovem še vedno močnem vplivu na Slovence. V družinskem albumu sledimo fotografijam staršev in bratov, njegovi družini ter tudi osebnim dokumentom. Skozi Maistrove oči vidimo značilne podobe Kamnika v 80. letih 19. stoletja, ki jih je sam doživel kot otrok. Ob koncu 1. svetovne vojne, po razpadu Avstro-Ogrske, je imel Rudolf Maister odločilno vlogo na Štajerskem in na Koroškem pri oblikovanju novih meja in nove države – Države Slovencev, Hrvatov in Srbov. 23. novembra 1918 je Maister osvobodil Maribor in na ta dan praznujemo državni praznik – dan Rudolfa Maistra.

Maistrovo življenje je bilo kmalu povezano s knjigami ter literarnim, pesniškim in likovnim ustvarjanjem. Obiskovalec tako dobi vpogled v njegovo knjižnico, lahko pa tudi bere, posluša recitacije ali uglasbene pesmi iz njegovih pesniških zbirk Poezije in Kitica mojih. Spremljajoče predvajanje filmov, od arhivskih do sodobnih dokumentarnih in umetniških, ponuja obiskovalcu še dodatne informacije o njegovem pomenu za slovensko zgodovino.

Številna častna priznanja, diplomske listine in odlikovanja dokazujejo ugled, ki ga je užival tako v rojstnem Kamniku kot tudi v drugih slovenskih krajih. V njegov spomin so nastali številni javni spomeniki in spominske plošče. Za ohranitev spomina na Rudolfa Maistra danes skrbijo Zveza društev general Maister in društva generala Maistra.

Za najmlajše obiskovalce so v Maistrovi hiši pripravljeni pedagoški kotički, kjer lahko aktivno sodelujejo pri Maistrovem vrtiljaku in spoznavajo dogodke iz njegovega življenja, ali v bralnem kotičku, kjer lahko prebirajo njegove knjige oz. knjige o njem.

KOLOFON

Stalna razstava Rudolf Maister - general, domoljub, pesnik in bibliofil 2013 Medobčinski muzej Kamnik - Rojstna hiša Rudolfa Maistra Zanj: mag. Zora Torkar

Vodja razstavnega projekta: mag. Zora Torkar Avtorica razstave: mag. Zora Torkar Sodelavci: Marko Kumer - Medobčinski muzej Kamnik (literatura in pesmi), Marija Hernja Masten (rodovnik), Zvezdan Markovič - Vojaški muzej SV (vojaška vloga) Gradivo so podarili: Niko Sadnikar, Marko Arko, Peter Klavčič, Slavko Novak, Tone Stele, Zvonka Šenica, Zveza društev general Maister Gradivo za razstavo so posodili: dediči družine Maister, Jože Berlec, Vojko Čeligoj, Milan Škrabec, Matjaž Šporar, Primož Hieng, France Svetelj, Anica Berlic, Vida Košmelj-Beravs, Gabrijel Brezovar Gradivo in strokovna pomoč: Pokrajinski muzej Maribor, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Univerzitetna knjižnica Maribor, Vojaški muzej SV, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Muzej in galerije mesta Ljubljana – Mestni muzej, Narodna in univerzitetna knjižnica, Slovenski filmski arhiv pri ARS, Slovenski etnografski muzej, Ministrstvo za obrambo RS, RTV Slovenija Oblikovna zasnova razstave in grafičnih materialov ter izvedba: dr. Sonja Ifko Oblikovanje logotipa: Marjan Kocjan, DC Studio Fotografije: Peter Naglič, Tomaž Lauko, Bojan Težak, Gerhard Angleitner, Primož Hieng, Franc Svetelj,  fototeka Medobčinskega muzeja Kamnik Avtor kipa Rudolfa Maistra: Miha Kač Naročnik: Društvo general Maister Kamnik

V sodelovanju z Društvom general Maister Kamnik in Zvezo društev general Maister.

Obnovo in ureditev prostorov ter postavitev spominske sobe v Rojstni hiši Rudolfa Maistra je financirala Občina Kamnik.