Makaroni in kofe iz Šmarce

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: od 19.06.2021, 18:00 do 09.10.2021, 18:00

Vas Šmarca pri Kamniku je imela tovarno testenin in pražarno kave že od konca prve svetovne vojne naprej. Njene korenine segajo v lokalno Živinorejsko zvezo, delniška družba pa je postala leta 1919. V tovarni je že na začetku zadišalo predvsem po žitni kavi in kavnih nadomestkih, testeninah in marmeladi. Po težavah z elektriko so si postavili lastno elektrarno. Njihova ponudba je obsegala 29 vrst testenin od angelskih laskov do špagetov, ki so jih takrat imenovali vrvice. Pravo kavo so pražili redko – predvsem za vojsko, v glavnem so izdelovali kavni nadomestek iz ječmena. Bili so izjemno inovativni in iznajdljivi pri trženju svojih proizvodov. Že leta 1930 so uvedli kataloško prodajo, količinske popuste, registrirali lastno blagovno znamko Apetit in ob nakupih izdelkov potrošnike razveseljevali z različnimi darili kot so brisače, rute in predpasniki. Leta 1948 so postali obrat kamniške Ete. Nekaj časa jim je posel še lepo tekel in 1963. je bila zgodba podjetne živilske tovarne iz Šmarce končana.

Razstava in katalog sta nastala v okviru projekta Slovenija – Evropska gastronomska regija 2021.

Sponzor projekta Eta Kamnik.

KOLOFON

Občasna razstava Makaroni in kofe iz Šmarce Kamnik 19.6. -3.10.2021, Medobčinski muzej Kamnik – muzej Zanj: mag. Zora Torkar

Avtor razstave in izbor fotografij: Marko Kumer Lektoriranje: Ana Gruden Oblikovanje: Vladimir Ristić Gradivo: iz zbirk Medobčinskega muzeja Kamnik, zbirke Matjaža Šporarja, ARS in ZAL. Sponzor projekta: Eta Kamnik  Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik