Katja Sorta – Razmišljanje o kvadratu

Galerija Pogled
Kdaj: od 20.12.2018, 18:00 do 15.02.2019, 18:00

Katja Sorta se je po končani srednji šoli vpisala na Oddelek za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete v Ljubljani. Na isti fakulteti letos zaključuje dodiplomski študij s področja abstraktne risbe. Med študijem je leta 2017 začela delati kot demonstratorka za Galerijo UL PEF, pod mentorstvom doc. Andreja Brumna Čopa, kjer še vedno aktivno sodeluje. Predstavlja se na skupinskih razstavah tako doma kot v tujini, v Kamniku prvič tudi samostojno. V svojih delih, kjer izhaja iz značilnosti in lastnosti geometrijske abstrakcije, ustvarja serije risb in slik abstraktnega in simbolnega sveta. O raziskovanju znotraj abstraktnega zapiše: »Menim, da natančne, geometrične, čiste in jasne forme ter obenem še nepredmetne oziroma abstraktne lahko konstruiraš le ob kontemplaciji oziroma meditaciji. Preko »miselne blokade«, ki nastaja zaradi navezanosti na realni svet, je potrebno slediti notranji intuiciji in meditativno zarisati nepredmetne oblike ter jih nato skonstruirati v osmišljeno formo.»
Tokratna razstava prikazuje nadaljevanje slikarkinega raziskovanja v iskanju čiste abstrakcije, skozi številne risbe, kolaže in končne podobe-slike. Kustosinja razstave, Saša Bučan, zapiše:
»…V delih Katje Sorta se izpostavlja raziskovalni moment tako v smeri barve in njene čistosti kot tudi v raziskovanju kvadrata kot vodila, iz katerega Katja ustvarja številne variacije v svojih študijskih risbah. V obeh primerih slikarkina dela nakazujejo/izpostavljajo dva pomembna elementa, gradnika tega likovnega jezika – črto in čisto barvo oziroma njun vnaprej jasno določen medsebojni odnos. Njen likovni jezik se uspešno osvobaja subjektivnega in postaja vse bolj univerzalen. Že sama izbira kvadrata v delih Katje Sorta kaže na vztrajno izvijanje mimetičnemu – v naravi kot geometrijska oblika nastopa le krog, vse ostale oblike so nedoločljive in tako tudi kvadrat označuje človeka in njegovo prezenco.«

KOLOFON
Občasna razstava Katja Sorta – Razmišljanje o kvadratu 20.12.2018-15.2.2019 Medobčinski muzej Kamnik – Galerija Pogled Zanj: mag. Zora Torkar
Kustosinja razstave: Saša Bučan Avtorica besedila: Saša Bučan Lektoriranje: Ana Gruden Oblikovanje: Vladimir Ristić Tisk: Dataprint Kamnik Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik