Admir Ganić - Scenografija za Sevdah in druge zgodbe

Galerija Pogled
Kdaj: od 01.12.2023, 18:00 do 09.02.2024, 18:00

Admir Ganić (1987, Sarajevo, BiH) je diplomiral na Akademiji likovnih umetnosti v Sarajevu, na oddelku grafike, kjer je končal tudi podiplomski študij. Do sedaj je razstavljal na osmih samostojnih razstavah in na številnih skupinskih razstavah doma in po svetu. Je prejemnik več nagrad in priznanj za grafiko. Je član Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), Združenja likovnih umetnikov Bosne in Hercegovine (ULUBIH) ter Društva likovnih umetnikov Ljubljana (DLUL). Od leta 2011 do leta 2015 je bil zaposlen kot profesor risanja na Srednji umetniški šoli v Sarajevu, med 2018 in 2019 pa v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani. Trenutno je zaposlen na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.

Kustosinja razstave Saša Bučan je ob razstavi zapisala: »…Njegove grafike so nekakšen pogled skozi steklo v njegovo notranjost z željo, da se »izgubljeni svet ponovno prebudi, prikliče v zavest, da doživi svojo reinkarnacijo in projekcijo v novem kreativnem dejanju skozi izzive, ki jih ponudi grafika.«

Kot mojster grafičnega metjeja Admir z enostavno kompozicijo in v jasnem jeziku zapisuje spomine, ki jih povezujeta realnost in sanjsko, in odganjajo dvome o tem, da je skozi te podobe mogoče slišati značilno glasbo, melanholične zvoke prostorov njegovega otroštva, in da se pravzaprav njegove črte lahko stkejo v mrežo pravljic in melodij, ki si jih lahko vsak izsanja sam. Novejše Admirjeve grafike na vertikalnih površinah, polne domala nesledljivih zgodb, ki se prepletajo ali celo prekrivajo, nadaljujejo umetnikovo likovno zgodbo in hkrati posegajo na Daljni vzhod, kjer je pred leti umetnik spoznaval kitajsko kulturo, predvsem njeno umetnost. V slednji ni videl preprek v komunikaciji, v razumevanju, kajti zazdelo se mu je, da se kaligrafija (oziroma pismenke) spontano vpenja v njegov lastni likovni izraz, ki se v novih delih preoblikuje v njemu lastno likovno vizijo.

KOLOFON

Občasna razstava Admir Ganić: Scenografija po Sevdah in druge zgodbe, 1. 12. 2023 – 9. 2. 2024. Medobčinski muzej Kamnik – Galerija Pogled. Zanj: mag. Zora Torkar
Kustosinja razstave: Saša Bučan Oblikovanje: Vladimir Ristić Lektoriranje: Ana Gruden Tisk: Dataprint Kamnik Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik